Tilmeld til nyhedsbrevTip en venEnglish

Hvordan fortæller man børn om angrebene i Norge?

23. juli 2011

Terrorangrebene i Norge fylder avisernes forsider og fjernsynets sendeflade. Nyhederne er rettet til voksne, men mange børn hører alligevel brudstykker. Derfor er det vigtigt at tale med børn om angrebene, og Børnerådet giver her nogle gode råd til, hvordan det kan gribes an.


Man kan og skal ikke skjule for børn, at der sket en alvorlig katastrofe i Norge. Det er i stedet vigtigt at hjælpe børn med at fordøje og bearbejde de indtryk, de får. Det gør man blandt andet ved at lytte til dem og forklare, hvad der er sket. Meldingerne skal være enkle og konkrete og uden for mange detaljer. 



Børn har ret til information - og omsorg
Børn har både behov for og ret til information om, hvad der sker i verden. Men børn har samtidig krav på beskyttelse og omsorg. Det er de voksne, der er omsorgspersoner for børnene. Og det er dem, der skal vurdere, hvad det enkelte barn eller gruppen af børn har brug for mht. snak og forklaringer. Børn fra 6-årsalderen og et godt stykke ind i skolealderen er typisk dem, der har mest brug for at snakke med voksne om, hvad det er, der foregår. 



Myter er værre end fakta
Børn bruger en stor del af deres tid sammen med andre børn, og fantasien løber lettere løbsk, hvis børnene ikke har en voksen sparringspartner. Myter kan let give anledning til større frygt end fakta. 



Tal sammen om katastrofen - hvis børnene selv spørger
Nogle børn vil spørge meget til angrebene og konsekvenserne, og de vil være interesserede og bekymrede. Vær åben over for børnenes spørgsmål, svar ærligt på en måde, der er tilpasset barnets alder. Andre børn interesserer sig ikke for angrebene. Man skal derfor have antennerne ude og vurdere behovet for en snak. Pres ikke problemstillinger ned over hovedet på børn. Børn har lov til at være børn. 



Fortæl at katastrofen ikke foregår her
Børn skal beroliges med at de ikke er i fare. Forklar børnene, hvor angrebene har fundet sted, og at der ikke er udsigt til fare i Danmark. Fortæl, at der er mange voksne, der hjælper de sårede og deres pårørende.

Se tv-nyheder sammen med børnene
Helt små børn, der ikke umiddelbart forstår indholdet, skal ikke se nyheder i tv. Lyde, billeder og voksne egne reaktioner kan virke voldsomt på dem - så lad aldrig tv'et køre. Se nyhederne sammen med de større børn, der selv viser interesse. Sæt god tid af, så I også kan tale om, hvad I ser.

Yderligere information
Lisbeth Zornig Andersen, formand for Børnerådet, tlf.: 4124 5701

Katrine Munch, kommunikationsmedarbejder, tlf.: (mobil) 3378 3307
Logo Vesterbrogade 35
1620 København V
Tlf. 3378 3300
Fax 3378 3301
E-mail: brd@brd.dk
Cookiepolitik