- Forside /
- Børnerådet mener /
- Høringssvar /
- 2005 /
- Høringssvar 2005 - 19
Undervisningsministeriet
Kontor for skolestart, styring og ansvar
Frederiksholms Kanal 26
1220 København K
28. oktober 2005
Vedr. udkast til bekendtgørelse om folkeskolens undervisning i dansk som andetsprog
Børnerådet har i sit høringssvar til ministeriet d. 7. januar 2005 tilsluttet sig ønsket om øget adgang til at henvise tosprogede elever til andre skoler end distriktsskolen som et blandt flere midler til styrkelse af undervisningen i dansk som andetsprog. Uanset betydningen af velstrukturerede undervisningstilbud lærer børn ikke kun dansk i undervisningen. Rådet bemærker her særligt, at andre midler som tidlig sprogstimulering og samarbejdet mellem institution/skole og hjemmet også må styrkes, hvis ønsket om en gunstig sproglig udvikling hos eleven skal opfyldes.
I det nævnte høringssvar lægger Børnerådet desuden vægt på, at kommunernes pligt til at inddrage sagkyndig bistand i visitationsproceduren til undervisning i dansk som andetsprog understreges. Hermed garanteres en saglig vurdering af barnets evner på dette særlige område, hvor skolelederen ikke kan forventes at besidde den fornødne ekspertise.
Børnerådet kan derfor tilslutte sig nærværende forslags § 2, stk. 1, hvorefter det med fornøden inddragelse af sagkyndig bistand besluttes, om eleven ved optagelse i folkeskolen skal henvises til undervisning i dansk som andetsprog. Rådet kan på samme baggrund tilslutte sig forslagets § 9 om fremgangsmåden ved henvisning til anden skole end distriktsskolen, når denne beslutning træffes på samme grundlag som nævnt i § 2.
Med venlig hilsen
Klaus Wilmann, formand for Børnerådet
Bente Ingvarsen, sekretariatschef